Historia kawy

Napój ten na stałe zagościł w naszym jadłospisie. W większosci domów znajdziemy ekspres do kawy, a gdzy zapraszamy kogoś w odwiedziny, to zazwyczaj właśnie na kawę. Ma ona przecież ciekawą historię – kawy włoskie.

Spotkanie przy kawie i ciastku to wręcz już rytuał. Kupujemy kawy na podróż, do śniadania, po obiedzie. Ciągle powstają nowe sieci kawiarni, popularne na całym świecie i zarabiające miliony. Mało kto nie wie, czym jest latte czy cappucino.

Kawa włoska

Narodem bardzo celebrującym picie i przyrządzanie kawy są Włochy. Sprawdz tutaj http://www. To właśnie tam powstało popularne cappucino czy espresso. Pierwszy ekspres do przygotowania tego napoju powstał właśnie we Włoszech, espresso jest bardzo mocne, tworzone z kilku gatunków kaw, co sprawia że posiada charakterystyczną piankę tzw. Crema. Dzięki temu jest ona bardzo aromatyczna,a zawartość kofeiny jesy niewielka. Podaje się ją w małej filiżance wypełnionej do połowy, wraz z kieliszkiem wody do przepłukania ust, dzieki czemu aromat jest lepiej wyczuwalny. Tak wytworzona kawa jest bazą do innych napojów kawowych takich jak latte czy cappucino, do których dodaje się mleko lub inne dodatki, na przykłąd kakao, czekoladę w wiórkach, cynamon czy wanilię. Espresso ze spienionym mlekiem to właśnie popularne cappuccino.

Samo słowo espresso pochodzi tak jak napój z włoskiego, i wywodzi się z wyrazu espressivo – wyrazisty, wyraźny, co ma spory związek z mocnym aromatem.

Napój ten jest bardzo popularny we Włoszech, Hiszpanii i Argentynie oraz na południu Europy, jednak w pozostałych regionach ciągle zyskuje na popularności.

Latte

Bardzo popularnym napojem na całym świecie jest też latte – spienione mleko zalane espresso. Ma wielu zwolenników dzięki delikatnemu smakowi i mozliwości dodania smakowych syropów, któe nadają jej dodatkowego aromatu. Powstała nawet spejcjalna dla kawy dziedzina sztuki – latte art. Jest to tworzenie obrazków na powierzchni pianki za pomocą spienionego mleka. Ich kształty zależą od jego jakości a także od doświadczenia i umiejętności osoby przygotowującej kawę.

Kawa mrożona

Na lato natomiast idealnie nadaje się kawa mrożona, z dodatkiem lodu. Bardzo orzeźwiająca, a przy tym z mocnym aromatem kawowym. Do przygotowania wystarczt nam kawa rozpuszczalna, mleko, lód i wybrane dodatki – możemy użyć bitej śmietany, lodów, wiórków czekoladowych i kokosowych. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Więcej przepisów można znaleć tutaj – przepisy na dobrą kawę włoską, mrożoną, latte, a tutaj znajdziesz Sklep kawy włoskie cappuccino, latte, expresso, liofilizowana oraz kopi luvak.

Nieustannie powstają nowe metody podawania kawy – bariści, specjaliści w tej dziedzinie, cały czas pracują nad metodami wydobycia najlepszego smaku i aromatu poprzez dodawanie nowych składników czy innowacyjne metody parzenia i gotowania. Każdy znajdzie smak dla siebie, zależnie od preferencji.